Dünya Bisiklet Günü için 2 Madde

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü  kutlu olsun. Dünya bisiklet günü için pedallar çevrildi ve hala çevrilmeye devam ediyor. Bisikletleri bu güne özel inceleyelim ne dersiniz?

Bisiklet Tarihçesi

Binicisi tarafından itme gücü sağlanan iki tekerlekli ve kanıtları tartışmalı olmayan ilk taşıt, Alman Baron Karl von Drais de Sauerbrun tarafından icat edilmiştir.

Dünya Bisiklet Günü

Bisiklet yıllar içinde teknoloji ile birlikte sürekli gelişerek ilerlemiştir. Teknolojik olarak ilerlese de ana mantığında bir değişiklik göstermemektedir. Almanya da başlayan bisiklet akımı İskoçya Fransa İngiltere ABD ile gelişmiştir. Ülkelerin konuya başka açıdan yaklaşmaları sayesinde günümüzde kullanılan tasarıma erişilmiştir.

Bisiklet Çeşitleri

Yol Bisikletleri

Asfalt yollarda uzun mesafe yolculuklar için tasarlanmıştır. Düzgün yollar gereklidir hafiftirler ve hızlıdırlar. Bu model bisikletler ince tekerdir bu sayede yola temas eden yüzeyleri çok azdır.

Bisikletli Koşu Yarışı Bisikletleri

Yol bisikletlerine benzerler aslında farklı özelliklerde kullanılabilen bir bisiklet türüdür. Çamurlu yollar inişli çıkışlı parkurlarda kullanılır bisikletin çıkamadığı yerlerde sürücü bisikletini omzunda taşır. Farklı bir yarış türüdür.

Dağ Bisikletleri

Dişli tekerlekler disk fren ön maşa amortisör gibi donanımları ile göze dolu dolu gelen bisiklet türüdür. Çoğu insanın tercih sebebidir. Bu bisiklet arazi için uygun olmakta şehir içi ufak turlarda yormaktadır. Ağır bisikletlerdir.

Katlanır Bisikletler

Hacim olarak yer az kapladıkları için tercih edilen bir bisiklet türüdür. kısa mesafe rotalar için kullanılır aynı zamanda taşıma kolaylığı sağlar.

Şehir ve Tur Bisikletleri

Yol bisikletlerine göre lastikleri biraz kalındır böylelikle sürücü konforu artar rahat yolculuklar yapılabilir. Bagaj takılabilmektedir. İşten eve evden kampa arada da gezerim derseniz kesinlikle tercih etmeniz gereken bir bisiklet türüdür.

 

Dünya bisiklet günü

Dünya Bisiklet Günü

Bisiklet ulaşım aracı, eğlence aracı, spor aracı ve çok kullanılan bir alettir. Dünyada 17 milyon nüfuslu Hollanda’da 23 milyon bisiklet var ve bu özelliğiyle dünyada lider herkes bisiklete biniyor. Ülkemizde bisiklete verilen önem yeni yeni artmakta bisiklet yolları yapılmakta bisiklet kulüplerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bisiklet ile işe gitsek sepetli bisikletlerimizle ufak alışverişlerimizi yapsak hem spor yapmış hem de zaman kazanmış olacağız çevreye etkisini tartışmak bile istemiyorum.  Çevreye verilen zararın önüne geçemiyoruz, çevre kirliliği her geçen gün artmakta, aldığımız nefes o kadar kirli, şehirden uzaklaşıp doğa ile iç içe gittiğimizde bedenimiz tepki gösteriyor. Doğada kalındığında baş ağrısı olmadan daha erken uykunuzu almış kalkıyorsunuz. Dünyanın varlığını hissedebiliyoruz. Sözün gelimi biraz kendimizi biraz çevreyi düşünerek bisikleti günlük hayatımızda bir ulaşım aracı olarak kullanmaya başlayabiliriz. Hayatımıza bisikleti dahil edebiliriz. Bol pedallı günler.

 

Öneri Yazımı Buraya Tıklayarak Okuyabilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.