İyi Bir Mülakatın 3 Maddesi

İyi Bir Mülakattın 3 Maddesi vardır. Bu üç madde kıyafet, beden dili ve gelebilecek olan sorulara önceden çalışmak bu maddeler üzerinde durmanız bile mülakattan size olumlu sonuçlar almanıza yardım edecektir. Gelin birlikte bu üç maddeyi inceleyelim

Mülakatta Doğru Kıyafet Seçimi

Mülakatta kıyafet önemli bir noktadır. İlk izlenim kıyafetten geçer ilk tanıştığınız kişiler kıyafetlerinize bakar renklerine hele de anlamlarını biliyorlarsa sizin hakkınızda yorumlar bile yapabilir. Mülakatta mülakatı yapan kişinin bu bilgileri bilmesi muhtemeldir. Mülakata giderken giyilmesi ve giyilmemesi gereken renklere yer verdim

Giyilmemesi Gerekenler

 • Kahve rengi asla kullanmayacağız ölümü hatırlatır silik bir renktir dolabınıza sokmayın
 • Kırmızı ateş ve gücü kadınlar kıyafetlerde erkekler aksesuarda anca kullanabilir
 • Yeşil güvenin rengi ama tercih edilmemelidir.
 • Sarı gelip geçiciliği temsil eder asla kullanma iş hayatında giyilmemeli.
 • Pembe iş görüşmesinde kadınlar için uygun değildir.

Peki Ne Giyelim

 • Siyah tercih edilebilir kıyafet kravat ve mendil ile süslenmeli kadınlarda ise çanta ve fular ile süslenebilir.
 • Açık mavi kadınları çok profesyonel gösterir erkeklerde kullanabilir.
 • En güçlü renk lacivert kadın olun erkek olun mülakatlarda tercih edilebilecek en güçlü renktir. İş bitiriciliği sembolize eder.

Doğru Beden Dili

Kıyafetiniz içinize sindi şimdide karşı tarafa hitap şeklimizin provasını yaparak hazırlanarak mülakata gitmek.

Görüşmeye mutlaka 5 10 dk erken gitmenizde fayda olacaktır. Görüşme yapacağınız kişinin mutlaka adını öğrenin Şirket hakkında fikir sahibi de olun ve sonrasında odaya giriş yaptınız diyelim.. Görüşme yapılacak kişiye çok yaklaşmayın 1 metre mesafe bırakılmalıdır. Mülakatta ilk konuşan kaybeder dikkat edilmelidir. Görüşülecek kişiye adı ile hitap edilmelidir. Size bir şeyler içer misiniz diyecektir. ikram etmeye çalışacaktır basit içecekler isteyin sorular bölümünde değineceğim. Sandalyenin ucunda ayaklarınız geride oturmayın kendinize güvenerek arkanıza yaslanın ukala olmadan oturun. Karşında olan kişinin bir iki hareketini tekrarlayın sonrasında yakın hareketler yapın taklit edilmeyi insanlar çok sevmez benzetmeleri severler sonrasında taklidi bırakın karşı taraf sizin hareketlerini yapmaya başlayacağını göreceksiniz. Sorulara geçebiliriz.

Mülakat

Mülakatta Sorulara Verilecek Doğru Cevaplar

Mülakatın sizin açınızdan iyi geçebilmesinin en önemli koşulu sorulara verdiğiniz cevaplardır. Bu yüzden önceden hazırlanmak sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Mülakat öncesi şirket hakkında ki bilgileri edinin. Mutlaka firmanın büyüklüğü, ürünleri, yaptığı projeler gelişim hedefleri gibi bilgileri önceden araştırın.

Firmanın ortamı ısıtmak için sorduğu alıştırma sorulara uyumlu cevaplar verilmeli ve uzatılmamalıdır.

 • Kolay geldiniz mi? (Evet bulmam kolay oldu gibi basit cevaplar verilmelidir uzatılmamalıdır.)
 • Ne alırsınız? (basit şeyler istenmeli su çay yada kahve denmelidir. asla hiç bir şey almam denmemelidir.)
 • Bize kendinizden bahseder misiniz? (CV’nizi okumayınız zaten mülakatı yapan kişinin önünde CV’niz var çok az bir şekilde okulda katıldığınız kulüblerden yaptığınız projelerden hayatta beklentnizden aileden bahsedebilirsiniz 30 saniye de bitirilecek bir cevap olmalıdır.)
 • Zayıf yönlerinizden bahseder misiniz? (Mükemmelliyetçi yapım yüzünden zaman kaybediyorum)
 • Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz? ()
 • 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? eğer göreve başlarsam 2 yıl içinde görev aldığım pozisyonu çözüp yükselmeyi hedefliyorum

Tuzak Soru ! Eski iş yerinden neden ayrıldın? Eski şirketini yada şuanda çalıştığın yeri asla kötüleme

 • Sizi neden işe alalım? (Fedakar gelişime açık bir yapım var)
 • Boş zamanlarında ne yaparsın? (hobilerden bahsetmek iyidir kitap okumak sinemaya gitmek birer hobi değildir)
 • Sizi ne motive eder? (Sakın para demeyin. Taktir edilmek eğitimlere katılabilmek için olanak olması)
 • Maaş beklentiniz nedir? (benim yaşam standartlarımı devam ettirebilmem için 5 bin ihtiyacım var. Doğru rakam istenmeli)
 • Kapıdan çıkmadan hemen önce bu soruyu yöneltebilirsiniz Ben sizden ne kadar sürede dönüş alabilirim?

Yukarıda bir çok sorudan bahsetmiş oldum bunlar gelmesi muhtemel sorulardır. Farklı tip sorular ile de karşılaşabilirsiniz. Soruları tam anlamaya çalışın sakinliğinizi koruyarak sorulan soruya cevap verin cümleleri uzatmamanızda fayda olacaktır.

Mülakat

Yukarıda saydığım maddelerin dışında daha bir çok madde yazılabilir, ben önemli olanları seçmeye çalıştım. Mülakatlar, iyi veya kötü sonuçlansalar bile mülakatları deneyim olarak görmekte fayda var işin ucunda ölüm yok lütfen rahat olmaya çalışın, inanamayacağınız kadar farklı fırsatlar önünüze çıkacaktır.

Öneri yazımı okumak için Buraya tıklayabilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.