Kendine Bir Espri

Kendine bir espri, İnsan kendisi için yapmalı her şeyi gelin birlikte yapalım. Kafamıza taktıklarınız veya takmayı düşündüğünüz her olumsuz için bir espri yapın kendinize…

Kendine Bir Espri

Günlük hayatımızın yoğun temposunda, kimi zaman kendimizi unutur, işlerin karmaşasında kayboluruz. Koşullar bizi buna sürükler aslında elimizden gelmese bile bu kargaşada boğuluruz. Hayatta tek gayemiz para kazanmak oldu. Parasız hiç bir şey yapamayız. Yapmaya çalışırsak da absürt karşılanırız. Parasız yaşayamayız, pahalı kıyafetler alamayız. Son model telefon alamayız. Bu tüketim ve hayat kargaşasından kurtulmanın ve kendimizle barışmanın formülü olabilecek bir bilgi ile geldim sizlere.

‘HUMOUR’

Yabancı dilden çevrimi Mizah olarak olsa da Fransız roman, hikâye, deneme, biyografi, tarih yazarı André Maurois bir tanımlama yapmıştır. Tanımın da “Kendine karşı yöneltilen espri” olarak en anlamlı cümleyi kurmuştur kelime için. İnsan kendi ile alay edebildiğinde değişir aslında, bakış açısını kendisi ezmelidir. Kendisini ezerken başkası ile uğraşmak için fırsat bulamamalıdır. Yaş almış bireylerin rahatlığını hissetmişsinizdir. Aslında yaş almış bireyler kendi eleştirilerini tamamlamış ve diğer insanlar onlar için önemli olmamaya başlamıştır. Tabi ki de bu söylediğim bazı insanlar için geçerlidir. Kendine espri yapmak çok zaman alır. Düşünsenize kendinizin celladısınız.

Kendine Bir Espri

Ancak bazen, bir an durur ve kendimize bir espri yaparız. Kendi hatalarımızla, saçma yanlarımızla, hatta absürt düşüncelerimizle alay etmek, hayatın getirdiği zorluklara karşı bir savunma mekanizması gibi işlev görür. Savunma mekanizması güçlenir insanın kendi kendini yetiştirmiştir.

İşte bu yazıda, “Kendine Bir Espri” konusunu işlemiş olduk kendine espri yap kendini önce yer kendinin alay konusu ol ki etrafa bakış açın değişsin kendini daha rahat hissedeceksin denemek bedava ve zor iyi günler.

Öneri yazımı okumak için buraya tıklaya bilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.