Doğayı Dinlemek

Doğayı Dinlemek, Dinlemek dinlendirir insanı neyi dinlediğine ne istediğine bağlıdır. Bazen kalabalık sokakların gürültüsü bazen de ateşin amansız yanış çıtırtısı…

Doğayı Dinlemek

Sabahın erken saatlerinde kalkmıştı. Uykunun ağırlığını hiçe sayan bir kalkıştı. Direk toplamaya başladı yatağını ve etrafta ki eşyalarını, geceden hazırladığı kıyafetlerine bir daha göz attı. Valizinin hazırlığı tahmininden kısa sürmüştü içinden iki gün için ne kadar eşyaya ihtiyaç duyabilirim diye geçirmişti. Banyonun önünde buldu kendini hareketlerinin hızlılığı içinde ki heyecandan geldiğini anlamıştı. Duşunu alır almaz daha da dinçleşmiş ayılmıştı. En sevdiği tavasında krep hazırlamıştı kendine ayak üstü atıştırmanın iyi olacağını düşünerek dolabı süzdü yanına alacak bir kaç parçayı çantasına koymaya başladı.

Tek başına olacaktı bu planında zamanın, ortamın, oksijenin, keyfine konuşmadan iletişime geçmeden sadece iç sesi ile paylaşacaktı. Yaşamak için yaptıkları değersiz geldiği bir zaman diliminde bu kararı almıştı. Kararı aldığında içinde farklı bir heyecan oluşmuştu. Nedeni çok açıktı ilk olması ve gideceği yeri daha önce hiç bilmiyor oluşuydu.

Yemek çantasını ve valizini alarak arabasına yöneldi. Evden çıkar çıkmaz soğuk yüzüne vurmuş pus gözlerini kamaştırmıştı. Havada ağır bir is kokusu vardı. Neden hala bu semtte yaşadığını hızlıca aklından geçirdi. Eşyalarını arabanın bagajına koyarken diğer aldığı malzemelere bir daha baktı. Kontrolü hiç bir zaman bırakmadığını defalarca kontrol ettiği gerçeği yüzüne sert bir tokat gibi gene çarpmıştı. Eksiksiz olma isteği artık kişiliğine oturmuştu. Kontağı çevirmesiyle birlikte yola koyuldu. Radyo da haberler vardı. Sabahın bu saatinde sokaklar dahi boştu şehir uyanmamıştı. Zamanını doğru ayarladığı için kendi ile gurur duyuyordu.

Doğayı Dinlemek

Radyoyu kapatarak sevdiği hareketli parçalardan bir tane açıp eşlik etmeye başladı havanın kasveti, güneşin olmayışı, hareketli şarkılara(Pumped up Kicks) engel değildi. Gideceği zirvenin patika yoluna sinyalini vermesi ile anayoldan ayrılmış oldu. Patika yoldan biraz ilerledikten sonra aracını durdurdu ve aracından indi. Kuş seslerini duymaya başladı. Gözlerini kapayıp bir anda gökyüzüne dönmüş yüzüyle kendi etrafında tam bir tur attı. Derin bir nefes aldı. Yolculuğu yaklaşık 3 saat sürmüştü hiç durmamıştı bu duruş kendisini toparlamaya yetti. Sanki iklim değişmişti, orman yolunda saatini kontrol ettiğinde daha da bir mutlu oldu, tahmin ettiği saatten yarım saat önce bu yolda olmuştu. Arabasına atlayıp devam etti yoluna. Resimde gördüğü yerin yolunu bulma bakışları bile güzel geldi yavaşladı karar verdi ve devam etti yoluna. İstediği yere vardığını anladı. Hava baya keskindi kalacağı yeri bulmak için arabasından inip etrafı kolaçan etti. Akşamı geçirmek için hazırlıklarına başladı.

Zemini taşlardan arındırdıktan sonra çadırını kurmak için bagaja yönelmişti. Çadırını tamamladıktan sonra otuma yerini ayarladı. Ateş yakmak için odun toplamaya gitme kararı aldı. İpini yanına alarak yürümeye başladı. Yürürken insanoğlunun dinlenmek ve resetlenmek için geldiği yerde bile barınmak için işlere öncelik verdiğini fark etti ve odun toplama işini geziden sonrasına bıraktı.

Doğayı Dinlemek

 

Acıkmaya başlamıştı fakat yürümeye devam etti. Yeni yerler gördü, fotoğraflar çekti, toprağa, ağaca, yapraklara dokundu. Doğayı Dinlemek tam anlamıyla gerçekleşmeye başladı toprağa bastığında botundan çıkan ses, etrafında ki canlıların sesleri, yaprak hışırtıları, kulağını mest etmişti. Dönüş yolunda doğadan topladıklarının yanında çok az yakacak odun toplayabilmişti. Etrafı bir daha kolaçan etmek zorunda kaldı. Ateşi hazırlaması ve yemeğini yemesi zevk verse de alışık olmadığı oksijenin etkilediğini hissetti. Biraz ateşin başında kitap okudu. Uyumak için zaman gelmişti. Sabahın ilk ışıkları ile kendiliğinden uyandı. Alarm olmadan kalkmak özelliklede işe gitme saatinden erken kalkmak şaşırtmıştı. Dinç hissetmek doğanın ona armağanıydı. Yaşama keyfine devam eden bir gün daha geçirecekti. Güneş yüzünü hafiften göstermiş montunu çıkarabilmişti. Tüm eşyalarını toplayıp kanosu  ile kürek çekmeye hazırdı. Tahmin yürüttü en son kanoya ne zaman bildiğiyle alakalı yaklaşık 10 yıl dedi kendine. Aracı ile belirlediği yere usulca gitti. Yeşillikler içinde olan bu büyük akarsu heyecanına ortak olurcasına akmakta idi. Rotasını ve hareket planını tekrar gözden geçirmesi ile birlikte artık kürek çekmeye başlayabilirdi. Her hareketi yorgunluk yerine heyecan  veren bir hormon patlamasına karşılık geliyordu…

Doğanın çığlığını da kahkahasını da duymak gerek hissetmek gerek.

Doğayı Dinlemek Şarkısı : Breakbot – Baby I’m yours (Crisologo x NVRT Rework)

Öneri yazımı okumak için buraya tıklaya bilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.