Eskiyemeyen Arkadaş

Eskiyemeyen Arkadaş, unutmam biliyorum ya o beni sevmeyen halini, unutmam biliyorum ya o beni çok sevmiş halini…

Eskiyemeyen Arkadaş

Arkadaşlık nedir aslında yalnızlığı bitiren bir durum mu sadece. Arkadaşlık zaman geçirmek mi? Arkadaşlık hoş sohbet mi? Arkadaşlık paylaşım derecesi mi? Saymış olduğum maddelerin belki de hepsi bakış açısına göre değişmekte olan bir kavram sonuçta herkese göre değerlendirme ölçütü farklı.

Evreleri var bu arkadaşlık kavramının ilk tanışırsın biraz konuşur tanımak istersin, aradan biraz zaman geçer paylaşıma ve iki tarafında iletişim kurma kabiliyetine göre değişir şekillenir süreç. İlk zamanlar çok önemsenmez yanlışlar, büyüklüğü önemlidir sadece, rutin buluşmalar gerçekleşir. Eğlenme ve anlaşma durumuna göre ikinci aşamaya geçilir. Mesajlaşmalar özelleşmeye başlar kendine yakın bulduysan eğer biraz içini açarsın sıcaklık artar ister istemez planlı değildir. Anlatırsın bazen yarını unutarak güvenerek anlatırsın, bazıları için bu evre en zor kısımdır. Aman boş ver eğlencemize bakalım cümleleri havada uçuşur. En tehlikeli evre anlatılanların başkalarından duyulup duyulmayacağı kısımdır. Güvendim anlattım sana mı anlatmış şoku yaşamak istemez insan, her ne kadar yediği tokatlarla güvenmenin ne demek olduğunu öğrense de insan…

İnsan oğlu sonuçta hesap kitapla sürekli yaşayamaz ki akışına bırakır bazen, belki de çoğu kez zamanla görmek ister. Yeni tanıştığı kişinin nasıl birini olduğunu anlamak için… Üçüncü evre güven ile başlar samimiyet düzeyi de orantılı bir şekilde artmıştır. Geçirilen zamandan keyif alınmaya başlanır sürekli buluşmalar başlar. Sorunlarda peşi sıra gelmeye de devam eder. Bir cümle vardır. “Fazla samimiyet tez ayrılık getirir.” Konuyu anlatmanın en güzel yolu bence iki tarafta bu hassas durumu aşabilirse dostluğa gidecek temeller atılmış olur. Evrelerin evresi en baba evreye geldik. Zaman en paha biçilmen kavram arkadaşlıkta zaman ne kadar uzar ise o kadar seviyede gelişir. Arayıp sormasan da eskimeyen arkadaşlığa dönüşmeye başlar. Yıllar yılları getirir araya mesafeler girer araya soğukluklar girer. En çok kullanılan cümle neden aramadın cümlesidir. Sen aramadıysan o da seni aramadı eşitsiniz demektir. Aramadın demek çok saçma olduğunu o zaman anlarsın trip atmayan arkadaşlıkların aslında eskimeyen arkadaşlıklar olduğunu işte o an anlarsın.

Eskiyemeyen Arkadaş

 

Kanımıza işlemiş sanal hayatımız eski sohbetler arkadaşlıklar dostluklar nasıl kurulur unutulur olmuş. Arkadaşlarla toplanıldığında elden telefon düşmez olmuş iletişim sadece telefon üzerinden kurulan bir hal almış duygu aktarımı içinde emojiler ortada fink atmakta. Nasıl döneriz eskiye kaygısı taşımayan yalnızlar ordusuna katılmış herkes eski neydi ki ? Hatırlanıyor mu ki ?

Öneri yazımı buradan okuyabilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.