Bilseydim Emily Dickinson Kimdi?

Emily Dickinson

Emily Dickinson, Asıl yanlış, yanlış zamanda kıymetinin anlaşılması değil mi? Emily zamanımı şimdi Fark edilmesi mısralarının kıymetinin ölümünden sonra bilinmesine…

Bilseydim Emily Dickinson Kimdi?

Emily Elizabeth Dickinson (10 Aralık 1830 – 15 Mayıs 1886), Amerikalı şairdir ve Amerika’nın en önemli şairlerinden biri olarak kabul edilir. Dickinson, yaşamı boyunca geniş bir şiir koleksiyonu oluşturdu, ancak bu eserlerinin büyük bir kısmı ölümünden sonra keşfedildi. Şiirleri genellikle derin düşünce, duygusallık ve soyut konuları ele alır. Dickinson, benzersiz bir dil kullanımı ve özgün bir tarzıyla bilinir.

Dickinson, yaşamının büyük bir kısmını Massachusetts, Amherst’te ailesinin evinde geçirdi. Yaşamı boyunca toplumdan oldukça uzak kaldı ve pek çok eserini izole bir şekilde yazdı. Ölümünden sonra, eserleri geniş bir okuyucu kitlesi tarafından keşfedildi ve takdir edildi. Şiirleri, aşk, ölüm, doğa, inanç ve evren gibi temaları işler ve zaman içinde edebi dünyada önemli bir etki bıraktı.

Emily Dickinson

Her yerden ulaşabileceğiniz bilgileri bir kenara bırakıp, bu yazının neden yazıldığına gelelim. Kim istemez ki tanınmak? Tanınma çabası olan biri ister sadece. Bir yazıda okumuştum; Emily Dickinson, aslında fotoğrafta göründüğü gibi olmadığını, kişilerin değiştirdiğini ve olması gerekeni gerçeği direkt yansıtmadıklarından bahsetmişti. Bu durum yüzünden de şiirlerinin yayılmasını istememiş. İnsan işte, gerçeği, olanı, anlamını değiştirmeden düz ve yalın olarak kullanmamakta. Olayları, kişileri asıl anlamında kullanmak bize ağır gelmekte; çarpıtmak daha işlevsel ve dikkat çekici. İnsan işte, dikkat çekici şeyleri seviyor. Hayatımızda günlük olaylardan haberlere bir bakın; sadece başlıktan ibaret, dikkat çekici kocaman başlıklar. Gerçeği yansıtmayan başlıklar.

İnsanın merak duygusunu diğer insanların kullanması ve bu yöntemle para kazanılması hayatın her alanında var. Mecburuz ve mecbur bıraktırılıyoruz. Bu da bize mücadele etmemiz gerektiğini, gerçeği çarpıtmadan aktarmamız gerektiğini gösteriyor. Ama herkes, çarpıtılmış haberlerden ve hayattan mutlu. Kimse Şikayet etmiyor. Bilseydim böyle olacağını, bu çabanın sadece saçmalıktan ibaret olduğunu. Şeffaf davranmak için bu kadar çaba sarf etmezdim; belki de hayat için daha hoyrat davranırdım, yaşamı daha çok tiye alırdım. Diğer insanlar da yaşıyor, ben de yaşıyorum.

Gerçekler acıdır, gerçekler saçma zihinlerinde oluşan hayal aleminde yaşamaya devam etmeli. İnsan koyun olmalı, fare olmaya devam etmeli. Yemeli, içmeli, çalışmalı; daha çok çalışmalı. Lazım olmayan şeyleri almak için daha çok çalışmalı. Gerçekten uzak ihtiyaç ürünleri için daha çok zaman harcamalı ve hayatını zindan etmeli, mecbur kılınan tüketim ürünlerini almak için. Bilseydim, bilseydim…

Bilseydim

Bilseydim sonbaharda olacağını bu işin
Yazı bir yana iterdim
Yarı kızgın, yarı gülüşle
Ev kadınlarının sinekleri kovduğu gibi..

Bir yıl içinde buluşacağımızı bilseydim
Ayları yumak yapardım
Ayrı ayrı dolaplara doldurur
Günlerini beklerdim..

Şayet asırlar unutsaydı gelişmeyi
Onları elime dolardım
Parmaklarım durana kadar
Geçmiş günlerin içinde..

Bilseydim ne zaman biteceğini ömrün,
İkimizin ömrünün
Onları bir meyva kabuğu gibi soyar
Tadlarına bakardım…

Emily Dickinson

Öneri yazımı okumak için buraya tıklaya bilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.