İş Kurmak İçin Gerekli Yol Haritası

Başarısızlıklar Elçisinden İş Kurma Rehberi

İş kurmak için bir iş fikri buldunuz bu iş fikrinin artık hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz  nereden başlayacağınızı bilmediğimiz için farklı araştırmalar yaparak konudan konuya atlayarak uzaklaşabilir ve olumsuz cümleler duyabilirsiniz. Bir çok iş fikrim oldu fakat hangisini hayata geçirebildim hiçbirini ama neden bu soru sürekli aklımı kurcalamak ta kendim ve sizler için bir rehber hazırlamaya çalıştım iyi okumalar. 

İş Kurmak
İş Kurmak

En büyük PROBLEM!

İş kurmak için İş fikrini nereden bulacağım cümlesidir. Google açılır ve iş fikirleri, yeni iş fikirleri aramaları yapılır bir iki fikir yazar çıkan sitelerde Mum Üretimi, Takı Tasarımı Yapmak ve Satmak, Özel Ders Vermek’ gibi fikirler…  Aramaların yanında Türkiye’de hiç olmayan iş fikirleri vardır. Balta Fırlatma Oyunu , Öfke Odası, Parti Otobüsü, Sizce bu fikirlerin hangisi gerçek hayat için uygun bence HİÇBİRİ fikirleri bulunduğumuz coğrafya, toplum yapısı, yaş, kültür gibi olgulara bakılarak incelenmelidir. Toplumun ihtiyacına göre değerlendirmede de fayda var Türk halkı olarak ne yazık ki yapılacak işlerde önyargımız çok fazla bu iş olmaz bu fikrin saçma cümlelerini çok duyabilirsiniz. Duyduğunuz olumsuzluklardan etkilenmemeyi öğrenip yolunuzdan ayrılmamanız gerekmektedir. Toplumumuzda üç tip insan vardır.

  • Yapamazsıncılar (Başardığınız anda ben biliyordum yapacağını derler, Başarısız olduğunuzda ben demiştim derler.)
  • Yorumsuzlar (Başardığınız anda yapacağını biliyordum, Başarısız olduğunuzda yorum yapmak istemiyorum derler.)
  • Yaparsızcılar (Başardığınız anda başaracağını biliyordum, Başarısız olduğunda olsun tekrar denemelisin derler.)

Sizin yukarıda saydığım insan tiplerinden hangisine kulak asacağınız önemli. 

 

Fikrin Belirlenmesi


Araştırmalar tamamlandı sitelerde gezildi akla yatan bir projeye yer verildi. Araştırmalar sonucu fikrin tutacağına inanıldı. Eşe dosta konu anlatıldı. İlk aşama başarı ile oluşturuldu. Burda en önemli kısım çok araştırma yapmak yada hiç araştırma yapmadan balıklama atlamaktır. Fikri dozajında araştırmalıyız.

Fikrin İncelemesi Yapılır


Fikir beğenilmeye akılda şekillenmeye iyice sizi heyecanlandırmaya başladı içinizde fikri hemen gerçekleştirme hissi oluştu fakat bu aşamada sakin olmakta fayda var bu aşama sakinleşme aşamasıdır. Yapmanız gereken aklınızdaki Fikri kağıda güzelce dökün çizim gerekiyorsa korkmadan çizin yeter ki kağıda dökün Maddeler halinde önemli noktalarını yazın gerekiyorsa nasıl malzemeler kullanacaksanız malzemeleri yazın.

Fikir İşe Dönüşebilir mi?


İş Kurmak için fikri oluşturduk kağıda defalarca değişiklik yaptık artık bu fikir üretilebilir mi yada hizmete dönüştürülebilir mi bilen ustalara anlayan kişilere danışmaya gittik. Bunları yaparken de maliyet analizini, yapma zamanı, ne kadar sürede ne kadar maliyet ile fikrinize ulaşabileceğinizi öğrendik. Fikir satılmaya başladığında taleplere karşılık verilebilir mi ? bu tip sorulara cevap vererek öğrendik bu aşamada hatalarımız yüzümüze vurulur düzeltmeler yapılır fikir daha da şekillenir sürekli ilk çizilen fikre döngü sağlanmalıdır.

Fikir Hayata Geçirilir.


İş Kurmak için ilk demomuz üretildi bu fikir hizmet veya ürün ise ilk deneme yapılmak için hazırlıklar elde edildi. Sonuç düşünülen ve kağıt üzerinde ki gibi mi bakılır mükemmellikten biraz kaçınmak gerekir bu aşamada size fikir vermesi için görmeniz gerekmektedir. Soyutu Somuta çevirmek iyidir.

Fikir Değerlendirilir


Fikre baktık burası söyle şurası şöyle diye yorumlayıp kağıda döktük ama nasıl mı yaptık her yerde karşınıza çıkan fakat yapılmayan bir olay SWOT Analizi ile yaptık. Nedir bu SWOT analizi konuyu sizin için yalınlaştırıp anlatacağım detaylı anlatım için Nesin Sen SWOT Analizi? linkinden ulaşabilirsiniz. Burası için kısaca bahsetmek gerekirse kağıdı dörde bölelim sola olumu yönleri yazdık sağa olumsuz yönleri her bölümün kendi içinde birer sorusu var aşağıda sizin için bir örnek koyuyorum. Swotu yaptık nasıl mı yorumlayacağız peki çoğu yazıda nasıl yapılacağı anlatılır ve bırakılır. Cevap asılın da basit yazılan maddelere bakılarak Tehditleri ve Zayıf yönleri fırsatlara ve güçlü yönlere çevrilmeye çalışılır. Daha detaylı bilgi için Nesin Sen SWOT Analizi? yazısını okuyabilirsiniz.

Fikrin Satış Hazırlıkları Yapılır.


İş kurmak için fikri oluşturduk Fikir için logo kurumsal kimlik ambalaj gibi durumları belirlediğimiz aşamadır bu ürün yada hizmeti müşterinin dikkatini çekerek nasıl sunabiliriz kısmı dikkat edilmesi gereken en önemli kısım çok detaya inilirse ürün daha üretime girmeden rafa kalkacağıdır. dikkat edilmeli profesyonel destek alınabilir ama ben bu işlerden anlıyorum diyenlerde yapabilir çaba ve zaman harcanmalı.

Fikir Satışa Uygun Mu?

Bu aşama da dikkatinizi çeken en önemli nokta hayır ise neden bu kadar geriye dönüyoruz olmalı fikir hayata geçirilir kısmına çünkü üründe sizin göremediğiniz bir durum vardır iş ile sürekli ilgilenen girişimci bakan kör olabilir dış görüşler size yaptığınız aksaklık ve eksiklikleri söyleyebilir Bir diğer yolda sizin eleştirel olarak son ürüne bakmanız siz bu ürün yada hizmeti satın alır mıydınız?

Satışa Başla!!!
En önemli duruma geldik daha ortada tam tam tamına ürün olmayabilir ama  müşteriye sunulacak düzeydedir geri beslemeleri toplayıp hataları anlayabilmek için satışa çıkarılabilir burada dikkat edilmesi gereken durum hiç satılmayabilir olması sizi kırıp düşürmesine izin vermeden satmanın yöntemini bulmalısınız. İlk satış yapıldı alan kişiyi hiç tanımıyor olmanız bizim açımızdan önemli o kişiye gerekiyorsa bu üründen para almayacağınızı belirtebilirsiniz ama yorumunu şeffaf bir şekilde iletmesini talep edebilirsiniz ve böylelikle fikri şekillendirmeye başlamış olacaksınız.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.