11.653 Gün Yaşadım?

11.653 Gün Yaşadım. Hala yaşamaya devam. O kadar hızlı geçiyor ki zaman, kişisel gelişimim için neler yaptım ? Ben bunca nefesi niye aldım? bu kadar sürede ne yaptım ? Çok merak etmekteyim. Gelin birlikte inceleyelim.

11.653 Gün Yaşadım

Büyüdüm büyüdüm her geçen dakika her an büyüdüm sadece bunu net bir şekilde hatırlıyorum. Her yıl yaş aldım. Her yıl yeni gelişmeler zihnimin derinliklerine kaydettim. 30’a geldiğim de fark etmeye farkında olmanın doruk noktasına vardım. Meğerse üzüldüğüm şeyler, kızdığım şeyler ne kadar da boşmuş kendi kendimi yaşamışım herkes bireyseldir. Üzüntü paylaşılır sanırdım. Hiçte öyle değilmiş.

Bakış açıları değişirmiş, asla yapamam dediğin şeyler yapılırmış. Düşünebilen aciz canlılarız.  Her şeyden etkilenen tek şey insandır.

Gün Yaşadım1

Yaşadım da ne oldu? Okul okudum. Geçerli olduğunu düşündüğüm bir meslek edindim. Gerekli miydi? Tartışılır. Belki de şuan ki ülkenin durumu düşünerek böyle yazıyorum. Küçüktüm döngünün varlığından haber değildim. Haberdar olmakta çok zordu. Nasıl yani ne döngüsü mü?

Döngüyü Açıklıyım İsterseniz!

Ben uydurdum bunu lisedeyken yapmam gereken bir hesapmış, günde kaç kişi doğuyor? Kaç kişi ölüyor? Yüksek okul okuma yüzdesi kaç? Ben mezun oluncaya kadar ve benden 5 yıl sonraya kaç mezun verecek bu üniversiteler. Üniversitelerde herhangi bir bölümden kaç kişi mezun olacak bu kadar mezuna ülkenin ihtiyacı var mı? Bu analiz sizin için ne kadar önemli?

Marangoz, tesisatçı, kaynakçı, NEDEN OLAMIYORUM?

Toplumun bize sürekli direttiği şeyler var. Toplum temiz giyinmek değil de son moda giyinmeyi. Çalışan eski bir telefon yerine en son çıkan telefonu almamızı diretiyor. Kaynakçı olmak yerine üniversite mezunu işsiz olmamızı istiyor. Seçme hakkımız yok okuyup adam olunacağını söylüyor. Okumazsan durumun çok kötü  olacağını söylüyor. bende onlara diyorum ki, bir çok patron ilk okul mezunu, lise mezunu, patron kendinden daha zeki adamları düşük maaşlı işe alarak kendisinin zenginliğine zenginlik katması için kullanıyor. Buradaki tezatlığı açıkça yazmak gerekiyor hala milletimiz anlamadı.

İlkokul veya lise mezunu olan patronlar zenginliğine zenginlik katmak için > üniversite mezunu düşük gelir ile çalışacak okumuş insan çalıştırıyor

Anlamakta yetmiyor. Seçme hakkımızı elimizden almak yerine yol göstermek gerekiyor. Sizlere bu cümleleri yazarken ne kadar da sinirlensem cümlelerim birbirine karışsa da üreten ve gelişen bir toplum için adım atmaya başlayıp devamını getirmediğimiz sürece bu durum daha da kötüye gidecek.

Çaremi ne daha bilinçli gençler yetiştirmek artıyı eksiyi gösterip seçmek için yardım etmek. Gençlerin karşılarında değil yanlarında durmak. 11.653 gün yaşadım. Nefes aldım. hasta oldum güldüm eğlendim üzüldüm. Her şeyden olan ilk önce kendini sevmek sonra çevreni sonra doğayı sonra tüm bu varoluşu. Daha güzel bir 11.653  gün daha yaşamak isterim. Belki de daha fazla yaşayacağım kim bilir. Size bir formül vermek istiyorum.

Orta teknoloji düzeyine sahip köy hayatına geçiş ile kendi yeme içme gereksinimlerinin bir kaçını sağlayıp ekonomik özgürlüğümüze ve ruh sağlığı özgürlüğüne erişmemiz lazım Başka yolu yok toplum olarak çok sinirliyiz. Şehirde yaşamak yerine köylerimize dönmeliyiz.

Ekerek biçelim hesabımızı kitabımızı tutalım. Kitap okuyalım. Üniversite mezunu çiftçiler olalım. Gelecek toprakta buna inanıyorum. 11.653 gün yaşadım. Öğrendiğim şeyler bunlar. Diğer öğrendiğim şeyleri diğer blog yazılarımdan okuyabilirsiniz. Kendinizi geliştirin ve mutlu edin.

Öneri yazımı  okumak için buraya tıklaya bilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.