Mobbing ile Başa Çıkmanın 3 Yolu

Mobbing ile başa çıkmanın 3 yolu bu gün sizeler ile çok uzun zaman öncelere dayanan ve günümüze kadar artarak gelen bir konuyu ele alacağım. Kelimenin tek anlamı ile mobbing sürekli var olan maruz kalındığında yaşamdan soğutan meymenetsiz söz. Birlikte mobbingi inceleyelim.

Mobbing Nedir?

Mobbing ya da bezdiri, bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması. Latince kökenli sözcük; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. En iyi ifade eden anlamıyla yıldırma veya iş yerinde psikolojik terör anlamlarıdır.

Mobbinge Uğradık Mı?

Herkesin mobbing eşiği farklıdır aslında. Bu ne demek mi? Kişiden kişiye algılama farklı olduğundan eşikte farklıdır. Mobbinge uğrayıp da hiç farkında olmayan insanlar bile var. Mobbing eşiği yüksek çünkü. Farkında olmasak da mobbinge uğrarız. Mobbingi her zaman patronundan, müdüründen görmeyebilir insan arkadaşından, ailenden, dostlarından da görebilir ve buna da gizli mobbing denir. Gizli mobbing sadece iş hayatında gerçekleşebileceği gibi normal yaşantıda da gerçekleşebilir. İş ile normal yaşamda ki mobbingin en büyük ayrım noktası özel hayatta yaşananın mobbing olarak adlandırılmaması ve aslında baskı gibi durumlardan özel hayatta daha kolay kaçabiliyor olmamızdır. Özel Hayat mobbinginden kaçmak basitken iş hayatında ki mobbingten de kaçmak bir o kadar zordur. Mobbing ile Başa Çıkmanın 3 Yolu na geçmeden önce aşağıda linkini verdiğim siteye bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Mobbingile mücadele için bu siteye de bakmayı ihmal etmeyin.

Mobbing ile Başa Çıkmanın 3 Yolu

Mobbing ile başa çıkmanın 3 Yolu

Çelik gibi sinirleriniz olmalı, savaşçı bir yapınız olmalı, kanıt toplamalısınız. Bunları yazarken sizi savaşa hazırlıyor gibi hissettim size açılan bu savaşı kendi başınıza aşmanız bazen zor olmakta evet savaş olarak nitelendireceğim psikolojik olan bu durum savaşların en kötüsüdür. Kendinizde bu gücü bulduğunuz da yapacaklarınız daha da basit;

  1. Yeteneklerinizin farkında olun
  2. İş sonrası size iyi gelen şeyleri yapamaya özen gösterin
  3. İş dışı sosyal yaşamınızı güçlü sağlıklı ve devamlı olmasını sağlayın

Burada bahsettiğim sağlam anlaşılması kolay ama uygulanması zor bir kaç madde. Öncelikle işten çıktıktan sonra kendi terapiniz başlamalı. İşten tamamen uzaklaşmak olarak düşünün bu cümleleri işten arkadaş dahi edinmeyin eğer var ise bir süre görüşmeyin durumu iyice değerlendirin farklı ortamlara girerek rahatlayın iş düşünmeyin. Bu dediklerimi yapamıyorsanız ise psikolojik desteğe ihtiyacınız var demektir.

Mobbingle yaşamayı öğrenin demiyorum ama bu yaşamın her yerinde karşınıza çıkacağı için iş değiştirmek bir çözüm ama baş etmeyi öğrenmek mobbingten kurtulmayı öğrenmek önemli bir durumdur. Savaşa hazır iseniz önce kanıt toplayın ama laftan kanıtlar değil önemli mailler önemli cevaplar mobbingin türüne göre değişecektir kanıt türleri bazen kanıt toplayamayacağınız yerler olacaktır. Kanıt toplanmaz ise sizin gibi mobbinge uğrayan iş arkadaşları edinmeye çalışmalısınız ve böylelikle açacağınız davada destekçi edinmiş olacaksınız. Kanıtları topladık bu esnada size yapılanları kulak asmamaya çalıştınız baş etmeye çalıştınız. Kendi yeteneklerinizi daha da ön plana taşıdınız verilen görevlerin nerede hepsini mail üzerinden takip ederek düzgün çalıştınız. Maddi manevi açılacak bu davada sizin için kanıtlarınız altın niteliğinde olacaktır.

Kanıtlar toplandı dava açıldı eğer hala sonuç alamıyorsanız istifa etmek bir çözümdür ama daha da güzel bir çözüm kovulmanızdır Tazminat hakkınızı alabilmek sizi rahatlatacaktır. Kadın çalışanlar için evlenmek bir çözümdür eş durumundan direk tazminatlarını alıp işten çıkabilirler.

Nietzsche’nin dediği

‘Yaşamak için bir nedeni olan kişi, hemen her nasıla katlanabilir.’

sözü mobbingle mücadele için güzel bir cümledir.

Öneri Yazımı Okumayı İster misiniz.

Yazı Şarkısı, Boney”m Rivers Of Babylon

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.