2 Girişim Fikri ile Başarısızlıklar

Başarısızlıklar

Başarısızlıklar herkes tatmalı bu güzel duyguyu mücadele etmenin ne kadar zor olduğunu anlamalı. Hiç beklemediğinde gelmeli en büyük başarısızlıklar. Güzelce bir yıkılmalı. Sevgili okurlarım bu gün başarısız bir yazı ile karşınızdayım.

Başarısızlıklar

Başarısızlık ne kadarda soğuk bir sözcük değil mi? BAŞARISIZLIK evet böyle insanın koşarak uzaklaşası geliyor. Sanki çaresizlik caddesinden ümitsizlik sokağına döndükten sonra karşınıza dikilen başarısızlık apartmanı gibi.

BAŞARISIZ OLDUM

Bir çok girişimde bulundum. Girişimlerimden bir kaçı,

Kedioyunu.com neyi mi kapsıyordu adından da anlaşılacağı üzere kedilere ev içinde oyun alanları kurmaktı kedi merdivenleri kedi köprüleri uyuma alanları

Başarısızlıklar

Ürünleri ürettim kedi sağlığına zarar vermeyen ahşaplar boyalar duvara bağlantı metotları gibi bir sürü ayrıntı ile uğraştım. Alan adı aldım markalaşmak için isim buldum bir sürü şeyi tek başıma yaptım ayrıntıda boğuldum. Bir gün üretimin sonuna gelerek artık duvara takma aşaması geldi ürün duvara takılacak ama nereye nasıl fotoğraflar çekilmeli nasıl ürün tanıtılır takıldım. En önemlisi de bu ürünleri alan kişiler kendi duvarlarına bunları nasıl monte edecek. Montaj dendi mi eğer kolay değilse kimse yapmaz duvara delik delmek için matkap lazım matkap ucu lazım daha önceden bunu bir kere bile olsa yapmış olmak güven katar insana ne kadar çok şey var düşünebiliyor musunuz?

Satıcı içinde bir çok etken yok mu kargolama dan pazarlamadan ürün memnuniyetinden montajından görsellerine daha cabası aslında kar marjları çok olmayan ürünler sürümden kazanılacak sadece tabi o da girişim fikri tutarsa.

Söz gelimi ilk girişim bir çok sebepten ötürü rafa kaldırıldı. (Kocaman bir başarısızlık)

İkinci büyük girişim

Lambadizayn.com girişim fikrinin doğuşundan bahsetmek istiyorum. Tadilatını yaptırdığımız yazlık evimize avize almak istedik bu işlerden anlıyoruz ya sözde mühendisiz ya başladım aramalara internette bir çok model var ama hiçbirini beğenemedik ve aldık bir kaç tane daha tasarım ürünler neden yapmıyorum dedim metal den masa lambaları ve sonrasında avizeleri tasarlamaya başladım.

Başarısızlıklar

Tasarımlar süper her şey ayarında ürünler oluşmaya başladı bir birinden farklı 15 20 tasarım oluştu ve bunlar üretildi. Sonuca ulaşılmak için çok az kalmışken üretim safhasında boyama problemleri yaşandı. İstenilen kalitede boya yapılamadı el yapımı olacak ya kusursuz olacak ya gene kendi kendime engel oldum. Bir kaç renk denemesinden sonra tasarımlarımı göstermek ve üzerine konuşmak için lansman düzenledim. Ürünlerin fotoğrafları çekilecek aynı zamanda değerlendirme yapılacak her şey yolunda gidiyor heyecanım çalışma arzum üst düzeyde fakat bir şeyi fark ettim tasarımların çok sıra dışı olması beğenilme oranını düşürdü 🙂 haydee neden böyle oldu derken çekilen fotoğraflar güzel gelmemeye başladı profesyonel destek almak için ödeneyim yok bir çok metot denedim üretim yaptım para suyunu çekti.

Girişim bu sebeplerden dolayı rafa kaldırıldı (Kocaman bir başarısızlık)

Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir. (Henry Ford)

Başarmak için ne kadar çaba sarf ettin de başarısızlığın için yakınıyorsun. Önce çabalayacaksın ama çok şansın yaver gitmeyecek önünde hazır bulmayacaksın hiçbir şeyi. Sonra başarısız olacaksın ve yıpranacaksın ben bunları yaşadım daha da yaşıyorum. Peki size en çarpıcı noktayı söyleyeceğim. Hala girişimlerim omzumda bir yük gibi taşıyarak olumsuzluklardan kurtulamadım en büyük sorunlardan biride bu başarısız olmaktan korkmuyorum kurtulamamaktan korkuyorum.

Sevgili okurlarım başarısızlık bence yaşanılası en güzel duygulardan biri farkındalığınız artıyor. Hani derler ya evet şimdi anladım. Bende böyle oldum. Yaptığım işleri sonuna kadar git yarıda bırakma engeller senin için kum tanesine dönüşsün ve devam et olmuyorsa da uçurumdan at kurtul.

Tam konun üzerine iyi gidecek bir video

Öneri yazımı okumak için buraya tıklaya bilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.