Know How Kaldı mı?

Know How kaldı mı gerçekten? Bilgiye bu kadar çabuk ulaşılan bu devirde firmaya ihanet eden yok mu? Yani gelin, farklı bir bakış açısıyla konuyu inceleyelim.

Know How nedir?

Şirketler ekonomik varlıklarını sürdürebilmesi için geliştirmiş oldukları üretim, yönetim ve işleyiş sistemlerine verilen genel ad olarak tanımlayabiliriz. İşleyiş sistemlerinin temelinde veriler, bilgiler, işi yapış stili gibi bir çok bilgi vardır. Bu bilgiler gizli Know How olarak geçmektedir.

Başka bir deyişle,

Know – how kavramı, bir firma ya da bir kişinin, bir ürün ya da bir yöntem ile ilgili sahip olduğu, gizli olarak beyan edilen, bir işin nasıl en iyi ya da en kolay şekilde yapılabileceğine dair bilgi ya da ticari bir sırrı ifade etmektedir.

Know How Önemli midir?

Şirketin varlığını sürdürebilmesi için gerekli olan bilginin, tecrübenin, geliştirilmiş bilginin, başkalarına taşınmasını aktarılmasını firma sahipleri istemez. Firma sahipleri bu bilgileri koruyabilmek adına paralar harcar ve bilgi paylaşımını önlemek için harici belleklerin bilgisayara takılıp kopyalama yapılmasını bile engellerler. Dahası da var her evrakın mail ile iletilmesine teşvik etmek, kart okuyucu olmadan yazıcıların çalışmaması, gibi önlemelerde alırlar. Şirket içinde tutulan bu bilgiler sayesinde rakip firmaların önüne geçmeye yeni metotlar geliştirmeye çabalarlar. Başlığımızın cevabına gelelim kocaman bir “EVET” önemlidir çünkü. Bakış açısına göre değişiklik gösterecektir. Bir çok bilgi değişim içindedir. Bir zamanlar firma için değerli olan bilgi değişikliğe uğrayabilir. Asla düşünülenin yerini kayıt altında ki bilgi alamaz. Know How önemini de bu şekilde kaybeder.

Know How Eşsiz midir?

Bir şirkete çalışan alırken aynı sektörde çalışmış tecrübeli bir kişinin  işe alındığını düşünelim. Yeni çalışan tecrübeleri ile gelip mevcut işleyişteki bilgileri öğrenmeye başlayacaktır. Her firmanın yoğurt yiyişi farklıdır. Yeni çalışan bu aşamada yeniliklere başlarken eski çalıştığı şirketteki bilgilerini de ister istemez kullanacaktır.  Yeni çalışanın ortaya çıkardığı bu melez çözümler firma ve rakipler arasında ilerlemeye neden olacaktır. Eşsiz olma olasılığı hiç bir zaman olmayacaktır.

Know How

Know How Sözleşmesi Ne İşe Yarar ?

Know – how sözleşmeler; taraflardan birinin (know – how bilgiyi veren taraf), know – how’ın verildiği diğer tarafa (know – how bilgiyi alan taraf) belli bir know – how açıklama ve know – how bilginin kullanımına izin verme ve bunun karşılığında da know – how alana belirli bir bedel ödeme borcu yükleyen sözleşmeler olarak ifade edilmektedir. Bu bilgileri doğrudan kullanmak adına gayet önemli evraklarıdır. Bu evrakların önemi her geçen gün artmakta  ve şirketler uygulamaktan kaçınmamaktadır. Fakat geliştirilen metot üzerinde oynamalar ile daha iyisine taşımak için basamak olarak kullanılabilir.

Sonuç

Günümüzde bilgiye erişmek artık çok kolaylaştı yediden yetmişe herkes artık nasıl araştırma yapması gerektiğini öğrendi. Şirketlerin bilgilerini saklamaya çalışması imkansız hale geldi. Fakat bu kolaylığın yanında geliştirilen metotların hızı da arttı, böylelikle bilgi paylaşıma açılan bir durum olurken, geliştiren üzerine çalışan birey ve gruplar çoğaldı asıl üretimin değiştiği gibi bu kavramda değişiklik göstermiş oldu. Yapılması gereken sürekli yenilikler peşinden koşarak her zaman bir adım önde olmaya çalışmak günümüz koşullarında bu tip yönetim politikaları belirleyebilmektir. Konw How hep vardı ve var olmaya devam edecek ama değişimin içinde yer alacak.

“Asıl gelişimi sağlayan her zaman açık kaynaklar olacaktır.”

Kaynak

Öneri yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.