Optik Yanılma

Optik Yanılma bir göz yanılması aslında çoğumuz ismini bilmese de yaşayan olmuştur. illa çöle düşmeye gerek yok bakış açısını değiştirmek yeterli sanki siz ne dersiniz?

Optik Yanılma

Optik Yanılma, güneşin yakıcı sıcağı altında, çölde ilerleyen bir adam vardı. Yalnızca kendisi ve hayatta kalma mücadelesi vardı. Uzun süredir yemek yememiş ve susuz kalmıştı. Kaybolmuştu ve yolu bulamıyordu. Düşüncelere dalıp sevdiğini düşünmekten kendini alamıyordu belki bir daha göremeyecekti. Ancak o, hayatta kalmak için mücadele etmekten vazgeçmedi.

Birkaç gün boyunca yolunu bulmaya çalıştı ama ne yazık ki başarısız oldu. Gece olmaya yüz tutmuş gündüzün bitim habercisi kemiklerini sızlatıyordu aniden oturdu. çölün soğukluğu üzerine çökerken, yaralı ve zayıf düştüğü bir anda, bir deve beklenmedik bir şekilde karşısına çıktı. Anlam veremiyordu. Deveye binerek yola koyuldu.

Bir vahaya rastlamıştı ve içerisinde bir kuyu vardı. O kadar güzel bir vahaydı ki gözlerine inanamadı. Su sesi kulağına güzel sesli bir kadının şarkı söylemesi gibi geliyordu. Etraftaki yeşillikler çölde olduğunu unutturacak kadar yeşil sıcak değilmiş gibi canlıydı. Gözlerini ovuşturdu. Suya yaklaştı hızla su içti ve daha sonra yemek aramaya koyuldu. Zaman ilerlemiş hiç uyumaya fırsat bulamamış devenin üzerinde uyukladığı ile duruyordu. Gözlerine inanmayarak ileriye bakmaya başladı. Bu kez şans onun yanındaydı ve biraz ötede, çölden geçen bir kafile gördü. Yardım istemek için kafileye doğru gitti.

Kafile, onu kurtardı ve beraberinde getirdikleri yiyecek ve su ile hayatını kurtardı. Fark etmesi yemeği ve suyu içtikten sonra oldu ne ortada bir deve ne ortada bir vaha vardı. Ancak, adamın içindeki macera tutkusu hiçbir zaman kaybolmadı. Bu, onun hayatta kalma mücadelesinde karşılaştığı zorluklardan kurtulamayan ruhunun bir yansımasıydı.

Adam, daha sonra çölde kalmaya karar verdi ve kafileye katılmak yerine yalnız başına devam etti. Bu, cesaretinin ve azminin bir göstergesiydi. Daha da ileri gidebilmek için kendini her gün daha çok zorluyordu. Kaybolduğu ve ölümle karşı karşıya kaldığı çölde, hayatta kalabilmesini sağlayan bu azim, onun yeni maceralara atılması için de bir güç kaynağı oldu.

Yıllar boyunca, çölde birçok zorluğa karşı koyarak hayatta kalmayı başardı. Her seferinde, içindeki macera tutkusu, ona bir umut ve güç verdi. Yaşadığı maceralar, onu hiçbir zaman terk etmedi ve o, hayatını özgürlüğü ve cesaretiyle dolu bir şekilde yaşadı.

Ancak, bir gün çölde yine kayboldu ve yolunu bulamadı. Bu kez başka bir oaza(vaha) rastlamamıştı ve yiyecek, su yoktu. Uzun süre yürüdü ve ne kadar ilerlediğini bilmeden çölden geçmeye çalıştı. Yorulduğunda, güneşin altında baygın bir şekilde yattı ve hayatta kalmak için son gücünü harcadı.

Optik Yanılma

Optik yanılmaların güzelliği, onu çöle mahkum etmişti. Bazen serap görmekte olduğunu anlıyor ama kendini gene maceradan alıkoyamıyordu. Serabın güzelliği onu içine çekiyordu. Çaresizdi, artık dayanma gücü kalmamıştı, sürekli etrafa bakınarak buluyordu kendini. Oturdu, sadece şunu düşündü: bu güzel vahaları tekrar görememek onu üzen tek şey oldu ve oturduğu yerde kaldı. Sevdiğini; severek, özleyerek, kaybettiği bir dönemde almıştı bu kararı kafasının içinde kurduğu hayalleri hayatın içinde en zor koşullarda yaşamak istemişti ve buna da macera demişti. Kaybetme acısını yaşamanın bir kaçış yolu idi.

Hayatın getirdiklerinin, güzelliklerinin peşinden koşarken asıl yapılması gerekenleri kaçırmış olabiliriz. Gerçekten uzaklaşmak yerine, yaşamı, mutluluğu ve macerayı barındıran bir hayat inşa etmeliyiz. Acılarımızı atlatabileceğimiz bir seviyede tutmak için önceden kendimizi hazırlamalıyız. Hiçbir birey bu dünyada sonsuza dek yaşam süremez. Sonsuz olmayan bu yaşamımıza göre düşünce yapımızı değiştirmeliyiz. Optik yanılmanın peşinden çok gitmemek gerektiğini bilmeliyiz. Optik yanılmanın her zaman var olduğunu, fakat herkesin zihnine kazınmış bu klişeleşmiş hikayede bile serap görme, vahaya erişme ve ne zaman kurtulacak olay örgüsünü düşünmek merak uyandıran en önemli kısımdır. Sonucunu biliyoruz ama yine de yapmaktan geri durmadığımız durumlar gibi. Optik yanılmalara kendimizi çok kaptırmadan biraz heyecanlı, maceraperest, duygulu ve dozunda bir yaşam sürmeliyiz.

“Kıssadan hisse, ‘Çölde kutup ayısıyla karşılaşmak’. Nasıl bakarsan bak sadece görmek istediğini görürsün. Dikkatli bakmak gerek hayatın sunduğu güzellikleri görmek için.”.

Öneri yazımı okumak için buraya tıklaya bilirsiniz.

 

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.