Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği zaman yönetimi denince akla ilk gelen teknikler arasındadır. Zaman kıymetli peki ya zamanı nasıl yönetiyoruz. Merak edenler için Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. Tekniğimizi incelemeye başlaya biliriz.

Pomodoro Tekniği = Odaklanabilmeyi + Akıllıca Davranmayı + Üretken Olmayı

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği, 1980’lerin sonlarında Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bir zaman yönetimi yöntemidir . Verimliliği artırmak için zamanla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek ve onu kısır bir avcıdan bir müttefike dönüştürmek için süreçlerden, araçlardan, ilkelerden ve değerlerden oluşan yapılandırılmış bir yöntemdir. Kendini gözlemleme ve farkındalığa dayalı bir dizi ilkeye dayanır. Bu becerileri geliştirmek, zamanla olan ilişkiyi değiştirmeyi ve daha az çaba ve kaygı ile hedeflerimize ulaşmayı mümkün kılar.

Çoğumuz için zaman bir düşmandır. Teslim tarihlerinin tetiklediği kaygı, verimsiz çalışmaya ve ertelemeye yol açar. Pomodoro Tekniği, zamanı değerli bir müttefike dönüştürür. Bu teknik sayesinde zamanı daha üretken olmak için kullanabiliriz .

Başka bir deyişle,

Pomodoro Tekniği, Zamanı zaman gruplarına bölerek, dikkat dağıtıcılardan uzak bir şekilde, odaklanılabilecek, çalışma periyodlarının oluşturulması ve zamanın iyi yönetilme çabasıdır.

Pomodoro Tekniği Gerçekten İşe Yarar Mı?

Günlük yaşamda, iş hayatında, yapmak istediğimiz hobilerimizde zamana ihtiyacımız vardır. Zamansızlık yüzünden ertelediğimiz onca şey vardır. İsteklerimize zamansızlık yüzünden erişememek hayatı monotonlaştırmakta ve bizi mutsuz etmektedir. Elimizde olan kocaman bir gün,  24 saat var biz bu saatleri dakikaları nasıl olurda düzgün değerlendiremeyiz. Zamanı yönetmeyi bilmiyoruz çünkü zamansızlığı bahane haline getirdik. Zamanım yok diyen bir çok insan saatlerce sosyal medyada zaman geçirebilmekte sizinle değerleri paylaşayım;

“Dünyada 4,63 milyar sosyal medya kullanıcısı var ve Dünya nüfusunun %58’i sosyal medya kullanıyor. Yani Dünyadaki her 100 kişiden, 58’i sosyal medya kullanıyor. Günlük internet kullanımı 7 saat. Bunun 2,5 saati yani 3’te 1’i sosyal medyada geçiyor.” (1 Şubat 2022)

Tablo bu haldeyken boşa giden 2,5 saati isteklerinize erişmek için kullanabiliriz. Peki ya nasıl yapacağız sorusu kulaklarımda çınlar gibi size bahsettiğim bu metot ile isteklerinize erişebilme ve bağımlılıktan kurtulma formülü vermiş olacağım.

Gerçekten İşe Yarar mı? = Kesinlikle

Çok net değil mi sizce de tekniği adam akıllı uygula, dene bak eğer beğenmedin mi zaman yönetimi nasıl yapılır yazımda paylaştığım diğer metotları dene sana en uygun olanı seç ve zamanını boşa harcama.

Pomodoro Tekniği Avantajları Nelerdir?

Saymaya çalışalım,

 • Zamanın artmasına yardımcı olur.
 • Yapılan iş veya hedefe kolay ulaşmayı sağlar.
 • Düzen getirir.
 • Hedeflere ulaşma ve bitirme tatmini yaşatır.
 • Gelişimi hızlandırır.
 • Odaklanma kabiliyetini arttırır.
 • Kısa sürelerde çıktı miktarınızı arttırır.

Pomodoro Tekniği Nasıl Yapılır?

Elinizde 3 tane A4 olmalıdır. ilk A4 bizim yapılacaklar listesidir bir görevi kaç pomodoro zamanında bitirebileceğiniz tahmin edilir ve evrak üzerine işlenir. İkinci A4 günlük ilerlemeleri kayıt ettiğiniz listedir. Üçüncü A4 ise pomodoroları kaydettiğiniz kayıt A4 dür. Bu saydıklarım zorunluluk değildir fakat yapmanızda fayda vardır. ilerlemeyi kağıt üzerinde takip etmek hem size düzen hem de uygulama isteğinizi arttırmaya yardımcı olacaktır.

 1. Yapılacaklar listesi hazırlanır.(bu liste çok kabarıktır. Aklınıza gelen her şey yazılır.)
 2. Yapılacaklar listesinden bir görev seçin, (seçilen görev bu gün yapacaksanız tarih atarak günlük ilerleme A4’e işlersiniz)
 3. Pomodoro Zamanlayıcısını 25 dakikaya ayarlayın,
 4. Pomodoro çalana kadar görev üzerinde çalışın, ardından kağıdınızı kontrol edin
 5. Kısa bir mola verin (5 dakika ile başlayın)
 6. Her 4 Pomodoro’da bir, daha uzun bir mola verin

Tekniğin uygulanması aslında basit önemli olan uygulamak.

Sonuç

Pomodoro Tekniği uygulanması basit ve kullanışlı 25 dk lık zaman çevrimleri tam yeterli. Yapılması gereken gerekli özeni göstererek yapmak. Zaman yönetimi sayesinde bir çok isteğiniz için artan zamanınızın olduğunu görebileceksiniz.

Kaynakça

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.