Sessiz İstifa Nedir?

Sessiz istifa tabirini çoğumuz duymamışızdır. Duyulmayan bu tabirin aslında farkında olmadan bireysel olarak çoğu kişi uygulamakta peki ya neden şimdilerde bu kadar popüler çünkü bir video paylaşıldı ve izleyenler aslında kendi içlerinde olduğu durumun sorunun tanımını öğrenmiş oldu sizin için buraya link bırakıyorum. İzledikten sonra durumu beraber değerlendirmek için sizleri yazıma bekliyorum.

***New Yorklu bir mühendis olan 24 yaşındaki Zaid Khan, Temmuz 2022 ayında  viral Tiktok videosuyla bu trendi popüler hale getirdi.

Sessiz İstifa Ne Demek ?

Beni işten çıkarmayacakları kadar iş yapmak

Başka bir deyişle,

Görev tanımının haricinde başka işle ilgilenmeme ve yanında mesai saatleri dışında hiçbir türlü e-posta, telefon, görüşme yapmaya karşı çıkma.

Görev tanımımdan az iş yapmam görev tanımın dışına da çıkmam diyenler için bu ne kadar doğru birlikte inceleyelim.

Sessiz İstifa Ne Kadar Doğru ?

Sevgili okurlarım burada bir tanım üzerinden gitsek de aslında hayatımızın üç te ikisini işimiz  ve iş yerinde yaşadığımız olaylar kaplamakta. Fare yarışındayız sürekli. Sabah kalk, işe git, bir sürü görevinin harici iş yap, bide bunlar yetmezmiş gibi Mobbing ile karşılaş, tebrik edilme ve bu döngüde psikolojini koru.

Sessiz istifa

Peki Ya Sessiz İstifa Nasıl Çözülür ?

Sessiz istifanın oluşmasına neden olan yönetici ve grupları ise çözümde onlardadır nasıl bu duruma çalışanlar sokuldu ise çıkarmakta yöneticilere düşmektedir. Kötü yönetilen bir şirkette bu durumun oluşmasından kaynaklı çalışanlara farklı yaptırımlar yapmak ne kadar doğrudur sorunun kaynağını göremediğin sürece ört pas etmekten başka bir şey değildir. Çalışan “işime bakarım etliye sütlüye karışmam gelip giderim” diyorsa bilin ki yönetim işini düzgün yapamıyordur.

Peki nereden başlamalı;

İlk olarak, yönetici katılımını ele alın. Her üç yöneticiden sadece biri iş başında. Üst düzey liderliğin, yeni hibrit ortamda kazanmak için yöneticileri yeniden eğitmesi gerekiyor.

Yöneticiler, çalışanların ayrılmayı ve tükenmişliği azaltmasına yardımcı olmak için nasıl konuşulacağını öğrenmelidir. Sadece yöneticiler çalışanları birey olarak – onların yaşam durumlarını, güçlü yanlarını ve hedeflerini – tanıyacak konumdadır.

Yöneticilerin bireysel performans, ekip işbirliği ve müşteri değeri için hesap verebilirlik oluşturması gerekir ve çalışanlar çalışmalarının kuruluşun daha büyük amacına nasıl katkıda bulunduğunu görmelidir. İnsanların nerede çalıştığına (yerinde, uzaktan veya karma bir program) ilişkin kararlar bu faktörleri akılda tutmalıdır. Daha da önemlisi, her kuruluş, insanların dahil olduğu ve kendilerini ait hissettikleri bir kültüre ihtiyaç duyar.

Sonuç

Tüm firmalarda sessiz istifasını ilan etmiş kişiler bulunmakta. Firma yetkilileri işin yanında kişi psikoloji ve gerekliliklerini de düşünmeli özellikle z kuşağı diye tabir edilen gençlerimiz için eski yönetim biçimleri tamamen bir fiyasko bağlılık yok, sahiplik yok, aidiyet duygusu hiç yok, fazla iş yapmak asla kabul edilebilir bir şey olarak görülmemekte. Gözlem dikkatli seçilen ve yönetime dahil edilen stratejiler ile bu durumun önüne geçilebilir. KPI (anahtar performans göstergesi) bakarak yönetim olmayacağının bilincinde olmalı yöneticiler adı üzerinde sadece bir gösterge yeni düzen ve ekonomide eski mantık iş yapmamakta.

Kaynak

Öneri yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.