Son Nefes

Son Nefes; ölüm yazmak bile zordur, nasıl söylenir kaybettik diye, sakladık, Kalbimizde yaşıyor, nasıl tanımlanır. Ne dersiniz biraz derinlere gitmeye, söylemeye çekindiklerimize yolculuğa.

Kaybetmenin Bin Bir Türü

Tüm canlılar doğar büyür ve ölür. Döngünün tamamlanması canlılığın devam etmesi için önemlidir. Canlıların ruh ve bedenden oluşması, belirli bir ömrün olması, belirlenmiş gerçeklerin içinde belirsizliği gösterir. Ne zaman doğacağını, başına ne zaman güzel bir şeyin geleceğini, hastalıklardan ne zaman kurtulacağını ya da ne zaman öleceğini bilemez insan. Yaşamı boyunca seçimleri ile hayatında bir çok senaryo yaşar. Şahane Hatalar kitabında olduğu gibi tek bir başlangıç sayısız farklı son ve her sonda ölümün olması kaçınılmaz. Gerçekten bu kadar bahsetmişken söyleyemediklerimizden de bahsetmekte fayda var.

Söyleyemediklerimiz içimize attığımız ve asla gün ışığı görmeyecek sözcüklere bürünmeyecek o düşüncelerimiz. Düşüncelerimizin dilimiz ile buluşmayacağını biliriz söylemek isteriz ama yutmak daha iyi diye düşünürüz söylenen cümlelerle bazen karşında kini incitmek istemezsin, bazen de kendi söyleyeceklerin kendini korkutur sadece, daha kendine bile itiraf edemezken nasıl anlatabilirsin ki düşüncelerini emin olmak gerekir yapacaklarından.

Yaşam ne kadar yer kaplar hayatımızda? Ne zaman ağlamayı bıraktık? Doğduğumuzdan beri isteklerimizin peşinden ne kadar koştuk? Neden maymun iştahlıyız ? herkesin vardır başarıları yapmak için peşinden koşup da sonuna erişebildikleri. Ruhunu beslemiş olursun bedenin kendini toplar böylece hele de başarın bir spor dalıysa bedenin seni ödüllendirir kendince… Başarısızlıkta kaybettiğin o anda kendini suçlarsın daha iyi hazırlanabilirdim, daha çok çalışabilirdim, daha çok egzersiz yapabilirdim. Kaybetmenin bir türüdür. Duygu kaybetmesi yaşarsın kalbin sızlar sevdiğin kişi seni sevmiyordur. Yanlış zaman yanlış davranış diye düşünürsün sadece sevmiyordur işte kaybetmişsindir. Evcil hayvanın kaybolmuştur. Kaybetmişsindir. Sınavdan başarısız olmuşsundur. Kaybetmişsindir. Kaybetmenin bin bir türünü yaşamışsındır. Üzüntü ile kaybetmenin büyüklüğü doğru orantılıdır.

 Son Nefes

Ölüm…

Son Nefes… ‘Sabah ilk iş canlı bir kurbağa yiyin ve günün geri kalanında size daha kötü bir şey olmayacak’ Mark Twain güzelce söylemiş zaten kötü bir başlangıçtan sonra daha ne kadar kötü olabilir ki. Ölüm dışında tüyleri ürperten konuşmak istemediğimiz konu, elbet herkes bir gün toprak olacaktır. Toprak olana kadar neler yaptın ne için çalıştın? yaşamını iyi değerlendirdin mi? sadece takıntılı mıydın? Anlık bir durum yaşarsın acılı veya acısız sonuç aynı kendini düzeltir misin? son nefese geçmeden önce benim cümleleri sert bulabilir ama bu ölümde böyle anlatılıyor. En sevdiklerimizdir bize problemi yaşatan çocuk için anne babası, anne baba için çocuk kaybı tarifi olmayan zorluklar. Dünya da dakika da 120 kişi ölmekte bazısı sebepli bazısı sebepsiz yorum yapmadan Allahtan rahmet diliyoruz ama etkilenmiyoruz. Sadece tanıdıklarımızdan yakınlık seviyesi fazla olanlardan etkilenip hayatımızı düzeltmek istiyoruz bu hissimiz cenazeden uzaklaşana kadar sürüyor sonra gene eskiye hiçbir şey yapmayışımıza dönüyor. İçinde ki enerjiyi gününü saatini dakikanı sence iyi kavramına göre şekillendirip yaşamalısın. Son Nefesin ardından ölüm üzüntüsünü yaşayacaksın hem de iliklerine kadar ama nasıl yeniden doğacaksın. Zamanla der dediğini duyar gibiyim. Zamanın ne kadar var ki bir ömür kendine eziyet edeceksin. Farkında olmadığımız durumlar için uyanıştı bu yazım kendinize gelip silkelenme vakti geçti bile hadi birlikte ayağa kalkalım.

Öneri yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

2 comments on “Son Nefes”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.