Toplanın Bulutlar

Toplanın Bulutlar, yağmur var ! Bereket geliyor gökler karardı kocaman bulutlar ile kaplandı gökyüzü hadi ne duruyorsun coşkuyla yağsanıza…

Toplanın Bulutlar

10 yaşında yazın bitmesinin üzüntüsünü yaşayan bir çocuk. Geleceği değil ne zaman top oynayacağını düşünen bir çocuk. Hafta sonu olmuştu okulun bitmesi ile çantasını fırlatması bir olmuştu. Annesinin sözünü dinlemeyi bırakın daha arkadaşlarıyla bile konuşmadan hızlıca topunu alarak dışarıya çıkmıştı. O kadar hızlı koşuyordu ki elinden top fırlayacak gibiydi kendisini izlediği çizgi filmlerin etkisinden asla kurtulamıyor zıplıyor uçuyor atlıyor koşuyordu.

Top oynayan bir kaç çocuk gördü yanlarına gitti çocukları tanımıyor olmasına aldırış etmeden oynayıp oynayamayacağını sordu ve bir anda dahil oldu herkes ile tek tek tanıştı. Asıl amacına ulaşmış oldu yeni arkadaşlar. Okulunda ki yeni arkadaşlarını pek sevememişti. Yeni arkadaşları ile saatlerce top oynadı. Toplanan bulutlar ile havada karanlığı sağlamıştı. Eve çok geç kaldığını anladı. Etrafına baktığında evinden çok uzakta olduğunu hemen eve dönmesi gerektiğini hissedince tekrar koşmaya başladı.

Toplanın Bulutlar

Tek tük caddelerden araba geçerdi o zamanlarda, koşmaya devam etti hızına inanamıyor bacaklarının bedeninden ayrı çalıştığını hissediyordu. Rüzgar yüzünde, terli bedeninde geziniyor havanın karmaşası bedenine çarpıyordu, sokak lambalarının yaydığı loş ışığın bile yayılma hızından hızlı olduğunu hissetti. Önünde film şeridini andıran yavaşlıkta beliren bir karaltı hissetti görmesine olanak yoktu. Bu hissiyatın belirtisini bedenine bir sıcaklık verdi. birden ayaklarının yerden havalandığını baş aşağıya geldiğinde anladı sadece. Yerde yatarken başında seslenen bisikletli delikanlının heyecanı gözlerinden okunabiliyordu. Sürekli aynı soru geldi arka arkaya iyi misin? iyi misin? gözleri bulanıklaşarak bakarken başına ne geldiğini anlamaya çalıştı. Yüzüne amansızca düşmeye başlayan yağmur damlaları ayıltabilmişti rüyasından. Eve varana kadar baya ıslanmıştı annesinden dayak yememek için geliştirdiği metodu kullanacaktı. Ağlamaya başladı. Ağlayan çocuk dövülmez ilkesinin iş yapmasını bekliyordu. Metodu çalışmış ve kendiyle gurur duyuyordu güzelce karnını doyurdu.

Yağmurla bu kadar geç tanışmış olduğunu yatağında uyumadan önce anladı. Zaten hep yağıyordu diye içinden geçirdi. Herkes onun gördüğü gibi yağmuru görüyordu. Anlam yüklemenin ne olduğunu bilmediğinden ilk plan yağmurda bir daha ıslanmaktı. Toplanın Bulutlar yarın işimiz var diyerek uykuya daldı.

Toplanın Bulutlar

Günler geçerken bekleyişi de daha da alevlenmişti havada tek bir bulut bile yoktu. Yağmurun nasıl oluştuğunu araştırma kararı aldı.

“Yükseklerde bulunan soğuk hava Su buharını çok küçük su damlacıklarına ya da buz kristallerine dönüştürerek bulutlar oluşur. Küçük ve yere düşmeyecek kadar hafif olan su damlacıkları havanın etkisiyle gökyüzünde dolaşır. Su damlacıkları birleşerek büyüyüp ağırlaştığında yağmur olarak yere iner. ” Bu tanım çok basit gelmiş biraz hayal kırklığına neden olmuştu. Araştırmasını derinleştirmek istedi onca kitaba baktı doğa olaylarını inceldi. Ulaştığı bilgilerin kelime süslemelerinden farklı olmadığını ve olayın bu kadar basit olduğunu gördü.

Araştırma esnasında karşılaştığı yazılar şiirlerde kullanılan yağmur kelimesinin farklı anlamlara geldiğini anladı. Tanımlardan çok uzaktı kafası çok karışmıştı. Bir şiirde

“Toprağı kirlerinden arındırır bir Yağmur”
(Yağmur şiiri – Nurullah Genç)

diyordu diğerinde ise

Bu yağmur, bu yağmur, bu kıldan ince,
Nefesten yumuşak, yağan bu yağmur.
(Necip Fazıl Kısakürek – Bu Yağmur)

Tanımını bilse de tam anlayamamıştı farklılığın ne olduğunu…

Toplanın Bulutlar

Aradan yıllar geçmiş artık büyümüştü çocukluğunda araştırdığı bu konuya bir daha eğilmemiş zaman harcamamıştı yağmurun önemini bir kenara bırakmıştı. Aşık olana kadar. Yazılan şiirler yazılar aşkın içinde aşkı yaşayan insanların yağmura yükledikleri anlamları anlamaya başlamıştı. Olguların anlamını sadece insanların değiştirdiğini söylenen sözcüklerin çıkarılan anlamlarından anlamış oldu. Küçükken cevabını bulamadığı soruların cevabının aşk sevgi ve diğer duyguların şekillendirdiğini öğrenmesi yaşama sevincini mutluluğunu oluşturmuştu.

Toplanın Bulutlar Şarkısı…

Öneri yazımı okumak için buraya tıklaya bilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.