Bir Şeyler Yanlış

Bir Şeyler Yanlış, Katı kurallarla büyütülmedik mi? Yada kalıplarla bir yerler yanlış ama neden uyanamıyoruz ?

Bir Şeyler Yanlış

Çok büyük hem de yanlış ; yakışıklı oğlum, güzel kızım, sen aslan gibisin yaparsın başaracaksın, benim çocuğum beni bırakmaz demi yavrum. Bu cümleleri ve daha fazlasını her gün her yaşta onlarca kişi duymakta ailelerimiz bizi yetiştiriyor sonuçta. Seçim hakkın, özgürlüğün karar vermen, şeffaf olma nerde peki? Kim kaybetti de biz bulacağız.

Bir Şeyler Yanlış

Biz ailelerimizin malı oluyoruz. Evet doğru okudun “MALI” Reşit olmuş yada olmamış bunların önemi yok aileler için çocuk aslında yaşlanınca onlara bakacakları dayanak, kendilerince oluşturdukları toplumsal kuralların anlayışları uygulamak zorunda olan birey, hep bir amaçları var üzerlerimizde okulunu bitirsin, bir mesleği olsun, evlensin, bayramlarda yanımıza gelsin, bize baksın, evlilik için seçeceği kişiyi biz onaylamadan evlenirse evlatlıktan reddederiz karşı koyarız çünkü her ne olursa olsun her şeyin en iyisini biz biliriz. Bu yapıda olan aileler ile dolu. Bir Şeyler Yanlış hala görmüyor musunuz?

Ebeveynler bu zihniyette yetiştirirse çocuklarını toplumda zorba kesim ve hiçbir şeyi yapamayan bireylerle dolar. Kendi karnını doyuramayacak bir birey düşünsenize aslında evde her şey mevcut bir yumurta bile kırmaya aciz bir birey sadece sosyal medyada yada oyunlarda bir karakteri canlandırabilen bir birey çünkü hayatı orda yaşamı ve kararlarını sadece orada alabiliyor. Tüm yaşantısı sosyal medyada beğenilmek ya da oyunlarda çok başarılı olmak hepsi bu. Gerçek hayatta yer edinmesi için özgür olmalı.

Bir Şeyler Yanlış

İnsan HATA yapar.
İnsan YANLIŞ KARAR alır.
İnsan DENEYEREK öğrenir.
İnsana FIRSAT vermek gerekir.
İnsan PİŞMAN olur.

İnsan olmanın doğasında olan belli başlı maddeler bunlar o kadar çok var ki bizi diğer varlıklardan ayırt eden özelliklerimiz ve yaptıklarımız. Yapabilmek için ne gerekli düzgün yönlendirme ve bir karakter oturtulması gelişim bu yönde olur. Çocuğunun yeteneğinin neye olduğunu bulmak için çabala, kıyafetine karışma, derslerinde neden başarısız olduğunu bulmaya çalış, başında derslerini zorla yapması için zaman harcama. Yönlendir. Doğruyu göster örnek ol. Baskı cümlelerinden uzaklaş hiç kurma etki altına alma.

Bir Şeyler Yanlış Şarkısı

Öneri yazımı okumak için buraya tıklaya bilirsiniz.

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Genç bir mühendis kalemiyle düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktarmak istediğim bir platform hazırlamak istedim. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.