BCG Matrisi Örneği 1

BCG Matrisi Örneği

BCG Matrisi Örneği, Bir şeyi anlatırken bazen çocuğa anlatır gibi anlatacaksın ki anlaşılması kolay olsun gelin sizin için yeni bir anlatım yapıyım BCG Matrisi Nedir? yazımı yazalı iki yıl olmuş hem de tazelemiş oluruz.

BCG Matrisi Örneği

Büyük bir şehirde içindeki çocuk ölmemiş bir esnaf varmış. Bu esnaf oyuncaklarından daha iyi nasıl gelir sağlayabileceği hakkında araştırmalara başlamış karşısına BCG Matrisi çıkmış ve oyuncaklarının her birini inceleyerek, geçmiş verileri de referans alarak gruplamak istemiş ve yapmak için birilerine danışması gerektiğini düşünmüş araştırmaya başlamış.

BCG Matrisi Örneği’ ni araştırmış okumuş ve düzgün verilerin gerekli olduğunu anlamış, elinde karışık ama bir sürü veri olduğunu görünce gözü korkmuş nereden başlayacağını bilemeyerek biraz daha araştırma yapmış.

Bu zamana kadar düzenli bir şekilde satışlarını kayıt altına aldığı ama bir kere bile geriye dönüp bakmadığı defterini almış ve dijital ortama kaydetmeye başlamış. Kayıtları yapmadan kayıt satır başlıkları belirlemesi gerektiğini anlamış ve aşağıdaki tabloyu oluşturmuştur.

Tarih Oyuncak Adı Miktar Alış Fiyatı Satış Fiyatı Kur Oranı
20.04.2005 Kamyon 1 Adet 1 TL 2 TL 1,34 TL
20.04.2005 Taso 10 Adet 0,15 TL 0,50 TL 1,34 TL

Tabloda 10500 satıra yakın veri olmuş ve bu verileri BCG Matrisi yardımı ile gruplaması gerektiğini anlamıştır. Pivot tablo yardımı ile en çok satılan ürünleri belirlemiştir.

Tarih Oyuncak Adı Miktar Kar Miktarı Not
2005 – 2024 Kamyon 4500 Adet 580000,00 TL Dükkanın ilk açıldığından beri kamyonun yıllar içinde değişmeden en çok satılan ürün olduğunu görmüştür.
2005- 2010 Kaykay 3890 Adet 610000,00 TL En çok satılan ikinci ürün olmasına karşın günümüz de popülerliği bitmiş ama Kar Marjı yönünden lider olduğu görülmektedir.

Yukarıda çıkan pivot tabloyu detaylı bir şekilde incelemiş başka etkenlerin olup olmadığını araştırmıştır. Bazı dönmelerde televizyonlarda reklamı iyi yapılan ürünlerin satışlarını çok etkilediği ve bazı ürünlerin reklamlarda çok popüler olup da dükkanında satmak için hiç getirtmediğini anlamıştır. Bu durum esnafımızı üzmüş aslında satışını yapabileceği bir oyuncağı günde mi yeteri kadar takip edemediği için kaçırdığını fark etmiştir. Matrisi devreye sokma zamanı geldiğini anlamıştır. Şimdi siz olsanız ne yapardınız hadi başlayalım.

BCG Matrisi Örneği 1

Elinizde artık bir sürü veriniz var ve satmak istediğiniz bir sürü oyuncağınız olduğunu düşünün. BCG Matrisi hangi oyuncakların gerçekten iyi durumda olduğunu ve hangilerinin yardıma ihtiyacı olduğunu anlamamıza yardımcı olacaktır.

BCG Matrisin de dört kategori vardır:

1. Yıldızlar – Bunlar en iyi oyuncaklarınız, süper popülerler ve gerçekten iyi satıyorlar.

Örneğin, oynaması çok havalı ve eğlenceli olduğu için herkesin satın almak istediği bir oyuncağınız varsa, bu bir yıldız olacaktır. Yıldız oyuncağınızı sadece geçmiş verilere göre değil gelecek tahminlerine göre de belirlenebileceğini unutmayın.(Kamyon)

2. Nakit inekleri – Bu oyuncaklar yıldızlar kadar heyecan verici olmayabilir, ancak yine de sizin için çok para kazanırlar. Belki bir süredir piyasadadırlar ve insanlar güvenilir ya da kullanışlı oldukları için onları satın almaya devam ediyorlardır. İnsanların oynamaktan her zaman keyif aldığı klasik bir masa oyunu buna bir örnek olabilir.(Top, İp)

3. Soru işaretleri – Bunlar bir gün yıldız olabilecek oyuncaklardır, ancak şu anda ne kadar başarılı olacaklarından emin değiller. Yeni bir oyuncak aldığınızda tüm arkadaşlarınızın da bunun havalı olduğunu düşünüp düşünmeyeceğinden emin olamamanız gibi. Bu, henüz piyasaya sürülmemiş deneysel yeni bir video oyunu gibi bir şey olabilir.

4. Köpekler – Bu oyuncaklar pek iyi gitmiyor, belki artık kimse onlarla ilgilenmiyor ya da dışarıda daha iyi seçenekler var. Sizin için de fazla para kazandırmazlar. Bir örnek, eskiden popüler olan ancak artık kimsenin oynamadığı eski bir oyuncak olabilir.(Taso)

BCG Matrisini kullanarak oyuncaklarımızın popülerlik ve kârlılık açısından nerede durduğunu görebilir ve oyuncak işimizin büyümeye devam etmesini sağlamak için bundan sonra ne yapmamız gerektiğine karar verebilirsiniz.

BCG Matrisi Örneği,

Sonucun biraz soyut kaldığının farkındayım sizin için ufak bir söylem ile oltanın yerini söyleyeyim. Bazen bir şeyi çözerken fazla metoda bağlı kalıyoruz. Kocaman bir kağıda, ufak bir kampanya yapıp vitrine yapıştırırsak, gören kişilerin dikkatini çekebiliriz. E-ticaret sistemine dahil olup daha çok yıldız ürünümüzü satabiliriz. Bahsi geçen metotlar bilindik şeyler gelebilir bu analizi yapmadan da direkte bilirdik diye bilirisiniz ama tüm ürünler için bunu yaptığınızı düşünün. Sistemi genişletin çözümler ile ilerlemek için düşünün, yeter ki basit düşünelim.

Öneri yazıma buradan ulaşabilirsiniz

berkecaliskan tarafından paylaşıldı.

Merhaba ben Mehmet Berke Çalışkan genç bir mühendisim, hayatın getirileri götürüleri ve absürtlüklerine değindiğim, düşüncelerimi ve deneyimlerimi aktardığım bir site yapmak istedim ve işte karşınızda. İyi Okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.